חיפוש

ארכיון המדינה העביר אל מועצת גן יבנה מכתבים ומסמכים נדירים הנוגעים ליישוב טם הקמת המדינה

ארכיון המדינה העביר מסמכים הנוגעים לביטחון הציבור בימים שקדמו להקמת המדינה.

 גן יבנה הינה מועצה מקומית וותיקה, היא נוסדה כמושבה כבר בשנת 1931. מסמכים היסטוריים מרתקים ומיוחדים שהגיעו לידי המועצה מטעם ארכיון המדינה שופכים אור על ההתנהלות באותן שנים והאתגרים עמם התמודדו אנשי דור המייסדים טרם הקמת המדינה.

כלל המסמכים והמכתבים הרשמיים שהגיעו מארכיון המדינה מתוארכים בין ה-26 בספטמבר 1939 ל-6 בספטמבר 1945, ועוסקים בנושאים הנוגעים לביטחון הציבור במושבה. בין היתר, ניתן למצוא מסמכים שנכתבו אל המועצה מטעם "ממשלת פלסטינה", מכתבים שנשלחו מטעם אנשי המושבה אל מושל מחוז תל אביב ובהם נכתב כי המושבה עומדת בפני התנכלויות של גנבים מיישובים סמוכים, מכתבים ובהן בקשה מיוחדת להגדיל את מספר כלי הנשק שמותר לתושבי המושבה להחזיק, רשימת נושאי הנשק ביישוב ורשימת התושבים שהוסמכו כשוטרים מיוחדים.

כזכור, רק לאחרונה התקיים שלב נוסף בפרויקט "שביל הראשונים" בגן יבנה עם חידוש השילוט באתרים ההיסטוריים ברחבי המועצה ושמספרים את סיפורה של המועצה. במהלך המבצע חודשו והוחלפו שלטים, בין היתר, ב-"גן זהבה", הגן הראשון שנועד לספק שירות עבור תושבי גן יבנה וביצרון ושהוקם בשנת 1930. הגן קרוי על שמה של הגננת המיתולוגית ששימשה כגננת במשך 40 שנים, זהבה טרייסטר ז"ל, ונמצא ברחוב הנשיא. השלטים והאתרים בהם הם הוצבו מספרים את סיפורה ההיסטורי של המועצה, האישים שהטביעו את חותמם, המבנים ששימשו אותה במהלך ימיה הראשונים ולאורך השנים.

מבזקים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות