חיפוש

הצלחה לתכנית הפיוט בגני הילדים

תכנית הפיוט בגני הילדים

המפקחת הארצית על גני הילדים הממ"ד אסתר חטב, ביקרה בגן יבנה במטרה להתרשם מהצלחת תכנית הפיוטים "בואו לגני" שהחלה כפיילוט בשנת הלימודים הנוכחית ותורחב בשנת הלימודים הבאה.

אל חטב התלוו אילת רוס – מפקחת המחוז על גני חמ"ד, לידה לוי- מפקחת גני מ"מ, יהודית פינקיאל מדריכה ארצית תחום מוזיקה, דבורי ברגר מנהלת תוכנית פיוט "יד בן צבי", אורי קרויזר, יועץ מקצועי מטעם בית סנונית ורבקה לנגזם – מדריכת פדגוגית תוכנית הפיוט ב"יד בן צבי".

התכנית הייחודית הינה פרי שיתוף פעולה של משרד החינוך, יד יצחק בן צבי ואתר הזמנה לפיוט מבית סנונית, אותה מובילה רינת אלפיה, המדריכה את הגננות בהטמעת תכנית הפיוטים "בואו לגני" בגן יבנה ובעיר יבנה.

מטרתה להפגיש גננות, ילדים והורים עם פיוטים במורשת קהילות ישראל בתפוצות לאורך הדורות, מתוך מגמה לשלב אותם בשגרת החיים של הגן – מועדי ישראל, ימי הולדת ואירועים משמחים נוספים. ההורים, ואף הסבים והסבתות, מוזמנים לחזות במופע של ילדיהם ונכדיהם בהפעלתו של פייטן שבא לגן.

לאחר שלב הפיילוט בשנת תשע"ו היתה גן יבנה בין הישובים הראשונים שהכשירו את מחזור הגננות הראשון בעידודו של ראש המועצה דרור אהרון, ובהובלתם של ראש מחלקת החינוך רחמים שרים, מנהלת מחלקת גני הילדים יהודית שטרית והמפקחות בגני הילדים .

הפמליה ביקרה בשני גנים – הגן הממ"ד נועם והגן הממלכתי דולב, בהם הציגו ילדי הגנים בפני האורחים ממיטב הפיוטים שלמדו לאורך השנה.

בגן נועם התמקדה הגננת בסיפור שחרור הכותל המערבי עם הפיוט "כנפי יונה" והילדים פעלו במשותף, ובהמשך גם ממרכז המוסיקה בגן ובחצר בצורה חופשית. בגן דולב הדגימה הגננת המשלימה עינת שטיין קבוצת ילדים במרכז המוסיקה עם הפיוטים "מה נאוו" ופיוטים נוספים. בהמשך הצטרפו אליהם כל ילדי הגן וריגשו את הנוכחים עם הפיוט "רפא צירי".

אסתר חטב, המפקחת הארצית ציינה עד כמה יישום התכנית נוגע לכל תחומי הלימוד. "התכנית מפתחת שיח בין דורי, תוך שימוש בתנועה, שירה, מטבעות לשון. היא חוצה סקטורים ונוגעת בנימים הרגישים ביותר של כולם".

דבורי ברגר, רכזת התכנית: בשני הגנים בא לידי ביטוי מובהק החיבור של הילדים לפיוט – אל התכנים, המקצבים ולמעשה אל המקורות אותם יונק כל ילד מהבית, ויוצר בגן את הפסיפס החברתי של מדינת ישראל. כן ניתן היה לזהות בבירור בפעילות המוסיקלית את המיומנויות הלימודיות והחברתיות, ואת ההעצמה האישית של כל אחד מהילדים כפי שבאה לידי ביטוי בהעברת שרביט המנהיגות בפעילות הקבוצתית במרכז המוסיקה".

דבורי פיניקאל, מדריכה ארצית למוסיקה: "לנוכח ההצלחה אנו מבקשים לדון בהמשך התכנית בשנת הלימודים הקרובה, תוך הרחבתה לגנים נוספים"

מבזקים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות