חיפוש
קריסטלר דוד הנרי

קריסטלר דוד הנרי

בן רבקה וצבי

בן 39 במותו

בן רבקה וצבי. נולד ביום י"ג באדר ב' תרס"ח (16.3.1908) בברסלאו, גרמניה.

הוריו היו אדוקים בשמירת מצוות, העניקו גם לבן חינוך דתי והועידוהו לתפקיד רב בישראל, אבל הוא בחר באורח חיים חופשי יותר.

הגיל צעיר הצטרף לתנועת נוער והרבה במסעות אופניים וטיולים בחיק הטבע. עם התחזקות המפלגה הנאצית בגרמניה עזב דוד את גרמניה ויצא עם אשתו הצעירה רות לצרפת, ובה המתין לקבלת רשיון עליה לארץ ישראל.

הם עלו לארץ בשנת 1935, ועם בואם נשלחו להתיישב בגן-יבנה, מושבה קטנה מוקפת כפרים ערביים.

תנאי חייהם של המתיישבים היו קשים ביותר והמשפחה התגוררה ברפת משופצת. במרוצת הזמן עברו לדירה משלהם וכאן נולדו שתי בנותיהם.

דוד מצא את פרנסתו כשרברב במחנות הצבא הבריטי הסמוכים למושבה, והוא ואשתו הקימו בחצר ביתם משק עזר בו טיפלו יחדיו.

בעיתון "דבר" ב-17.5.1946 מתוארות הנסיבות בהן מצא את מותו: "דוד (הנרי) קריסטלר נורה אור ליום ה' ב-10 בלכתו מביתו בשכונת הפועלים בגן-יבנה לנשף הפועלות בבית העם. בעברו ליד הפרדס המשתרע לאורך הדרך, נורתה יריה שפגעה בבטנו. למשמע היריה חשו תושבי המקום לעזרתו. בהגיעם אל הפצוע, מצאו על ידו חיילים ומכונית מהדיויזיה המוטסת. ד"ר לייבל, רופא המושבה, הגיש לפצוע עזרה ראשונה ואמבולנס צבאי הסיעו לבית חולים צבאי במחנה הסמוך. בדרך לבית החולים מת הפצוע.

גופתו נותחה ע"י רופא צבאי ולדעתו נורה מאקדח בעל קליבר של 9 מ"מ ממרחק קטן מאד (עד מטר אחד). שולי הפצע היו חתוכים. הכדור פגע בצדה השמאלי של הבטן ויצא מצדה הימני. הפצוע מת משפך דם פנימי. המשטרה הגיעה למקום הרצח ב-2 אחרי חצות והחלה בחקירה, אולם לא ראתה לנכון משום מה להביא כלבי גישוש או גשש. עם אור הבוקר נסתיימה החקירה – ללא תוצאות.

ביום ה' בבוקר הובאה הגוויה מבית החולים הצבאי לבית העם בגן-יבנה. ליד הגויה הופקד משמר נוטרים. ביטול מלאכה הוכרז במושבה מ-2 אחה"צ. בלויה שיצאה ב-2 השתתפו כל תושבי גן-יבנה וכפר ביצרון הסמוך. בשם ועד המושבה ומועצת הפועלים הספיק ליד הקבר י. פוזין ואמר: "הכדור היה מופנה אל היהודי ההולך לתומו".

עמד על אופיו של המנוח והבטיח בשם מוסדות המושבה לדאוג למשפחה השכולה. בשם הועד הפועל של ההסתדרות הספיד ב. רפטור ואמר "איננו יודעים מי רצח אותו, אבל ברור הדבר שהוא נרצח בידי לא-יהודים. הישוב תובע מהמשטרה שתגלה מי רצח את ה"פועל ששירת במשך שש שנים בנאמנות את משק הצבא בארץ.

הספידו עוד הח' בן ציון בשם ועד המחנה בו עבד המנוח, יהודה קופלינסקי ושמריהו הלוי.

הנרצח היה בן 39. עלה לארץ ב-1935 מברסלאו שבגרמניה. כל שנותיו בארץ היה בגן-יבנה. חבר ההסתדרות בשש השנים האחרונות, עבד כשרברב במחנה הצבאי הסמוך לגן-יבנה. הניח אישה ושלושה ילדים קטנים. כשהתאספו אנשים מסביב לפצוע למשמע היריה, היתה בקשתו האחרונה שידאגו למשפחתו.

תעלומת הרצח המתועב השרתה אבל כבד על גן-יבנה ומושבות הדרום. בשעת הרצח התקיים בבית העם בגן יבנה נשף מחצית היובל לתנועת הפועלות, אליו הלך גם הנרצח. כשנודע דבר הרצח בין הנאספים הופסק הנשף והקהל האבל התפזר".

הוספה או עידכון פרטים אודות החלל

מבזקים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות