חיפוש

שנת הלימודים בגני הילדים תהיה מרתקת

שנת הלימודים בגני הילדים תהיה מרתקת

שחמט ככלי לפיתוח חשיבה אסטרטגית, משחקי קופסה מחשבתיים לשיפור כישורי תכנון וזיכרון, פיוט ופייטנות לחיבור למקורות היהדות ולשירים מבית אבא – אלו מקצת מהתכניות החדשות שנכנסות השנה לגני הילדים בגן יבנה.

עם חזרתם של 1030 תלמידים לגני הילדים בגן יבנה, מתברר ששנת הלימודים שבפתח צפויה להיות מגוונת עוד יותר מבשנים קודמות.

כל התכניות שיוטמעו בתכנית הלימודים מאושרות על ידי האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך.

תכנית "בואו לגני – הפיוט בגני הילדים" פותחה ביד יצחק בן צבי.

התכנית שמופעלת גם בגנים ממלכתיים וגם בגנים ממלכתיים-דתיים מטפחת זהות יהודית וישראלית על ידי מפגש עם פיוטים המייצגים 12 קהילות ומסורות בישראל, בהתאמה למעגל השנה.

בכל הגנים בהם תפעל התכנית, חויבו הגננות בהשתלמויות שנתיות שמשלבות תוכן ופדגוגיה של המוסיקה.

אלתרמן שחמט היא תכנית חדשה נוספת שתיכנס בהדרגה למערך גני הילדים בגן יבנה. התכנית פותחה על ידי לובה ובוריס אלתרמן, אנשי חינוך ספורט ואמני שחמט, שמבקשים להוכיח שמדובר במשחק מהנה וכלי חינוכי נגיש לכל ילד באשר הוא, ושאין גיל שהוא מוקדם מדי כדי ללמוד את המשחק המרתק.

התכנית מנפצת מיתוס נוסף – שמדובר במשחק שמתקיים בישיבה בלבד. בתכנית זו הילדים משחקים על הרצפה, מתנועעים ולמעשה דרך הגוף מפתחים תהליכי חשיבה, ריכוז וקשב, יכולת לחזות אירועים והבנה לגבי פעולה ותוצאותיה.

לגני החובה תיכנס תכנית "אשכולות חשיבה", שפועלת כיום בכל בתי הספר היסודיים בגן יבנה. בתכנית זו השימוש במשחקי קופה מביא לפיתוח כישורי חשיבה, אסטרטגיות וזיכרון חזותי, אך חשוב לא פחות – פיתוח מיומנויות של התנהלות הפרט בחברה, שיתוף פעולה ועבודת צוות בקבוצות.

יהודית שטרית, מנהלת מדור הגנים מציינת שבגני הילדים קיימות תכניות שבעבר היו בגדר פיילוט וככל שהצליחו, הוטמעו לאורך זמן.

"הילדים של היום גדלים לעולם של גירויים ודינמיקה מתמדת. לכן חובתנו לחדש ולרענן, תוך הקפדה על התמקצעות רלוונטית של כלל הגננות והסייעות כצוותים הוראה לכל דבר".

מבזקים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות