חיפוש

מהלך משמעותי לקידום מודעות לאלרגיות ילדים למזון

מהלך משמעותי לקידום מודעות לאלרגיות ילדים למזון

לא פשוט להיות אלרגי, עוד פחות כשאתה ילד צעיר שבסך הכל רוצה לחיות כמו כל הילדים. לשחק עם החברים, להשתתף במסיבת כיתה, ללכת לגן או לבית הספר.

בישראל עשרות אלפי ילדים אלרגיים למזונות שונים. חלקם סובלים מאלרגיה כה חריפה שחייהם עלולים להימצא בסכנה אם ייחשפו למזון אליו הם רגישים.

ביום ראשון השבוע התקיים בגן יבנה כנס ראשון מסוגו בישראל, בהשתתפות ח"כ יעל גרמן שרת הבריאות לשעבר, ח"כ לשעבר יפעת קריב יוזמת חוק האפיפן ואם לילד אלרגי, פרופ' ננסי אגמון-לוין, יו"ר האיגוד לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בילדים, דוד ארז, מייסד הכיכר המרכזית ומקדם התכנית הלאומית לנאמני בריאות במוסדות החינוך ואבי מרכוס, פרמדיק ראשי בארגון איחוד הצלה.

את הכנס שזכה לתמיכת המועצה המקומית ומתנ"ס גן יבנה יזמה אודליה אלבו, תושבת גן יבנה, מייסדת עמותת "אנפילקסיס ישראל".

ראש המועצה המקומית דרור אהרון, פתח את הכנס וציין את הנחישות בבסיס המיזם, שתכליתו הצלת חיי אדם.

מזה שנה המועצה נכונה לרכוש ערכות אפיפן לכל מוסדות החינוך, בתנאי שיוסר חסם קופות החולים, שמחייב מרשם רופא. בסיכום דבריו פנה ראש המועצה לח"כ גרמן. "הנושא ייפתר רק אם יאושר חוק ויתוקנו תקנות שייגזרו ממנו".

ח"כ יעל גרמן הבטיחה להשלים את יוזמת ח"כ לשעבר יפעת קריב. "ילדים נעדרי כח אלקטורלי ולכן הם מתחת לרדאר הציבורי. עמותת אנפילקסיס שקמה בגן יבנה כתנועה אזרחית פועלת להביא שינוי כלפי מעלה. היא תעשה היסטוריה תיצור קואליציות של שינוי ".

ח"כ לשעבר יפעת קריב ציינה את חובת הצבת הנושא על סדר היום בישראל. "זו בעיה של החברה כולה", ציינה.

פרמדיק אבי מרכוס, ציין שכל מתנדבי איחוד והצלה מצוידים בערכות אפיפן. בזכות השימוש ב"אופנולנסים" הם בעלי זמן תגובה מיטבי, ציין.

עידו אברהם, נער אלרגי לחלב ומוצריו ריגש במיוחד בעדות אישית. "חמש פעמים עברתי שוק אנפילקטי. באחת הפעמים בסך הכל התקלחתי עם סבון שהכיל יוגורט. כמו שאני נושם, משחק, הולך לבית ספר, ערכת התרופות היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלי. כל דבר הופך מסובך, אבל אני ילד רגיל כמו כולם. אני אוהב לצאת ולבלות. אני מצטיין בלימודים. תמיד נתנו לי להרגיש חלק מהחברה, אך הסביבה שלי צריכה להפגין כלפי הבנה והתחשבות".

פרופ' אגמון-לוין הרחיבה את הבנת הנוכחים בהבחנות בין אלרגיות למזון לבין מחלות כרוניות כמו צליאק וקרוהן.

דוד ארז הרחיב בדבריו על פיילוט "נאמני הבריאות" שמקודם במערכת החינוך, ככל הנראה באמצעות בנות שירות לאומי.

מהלך משמעותי לקידום מודעות לאלרגיות ילדים למזון

מבזקים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות